Čt 07.11.2024 | 10:00 | Místnost 402 | Veřejná přednáška

Týden Akademie věd ČR v CERGE-EI

Rádi bychom Vás pozvali na veřejné přednášky výzkumníků CERGE-EI, konané v rámci Týdne Akademie věd ČR,
ve čtvrtek 7. listopadu v budově CERGE-EI v Politických vězňů 7, Praha 1.

Týden Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Festival je určen jak studentům středních a vysokých škol, tak široké veřejnosti. Vstup na všechny akce je zdarma, na většinu z nich je ale nutné si z kapacitních důvodů rezervovat místo. Kompletní informace naleznete na webu festivalu www.tydenavcr.cz.

10.00   Tomáš Protivínský, M.A.
    Reforma přijímacích zkoušek: Věda za rozřazováním žáků na střední školy
  Ve školním roce 2023/24 proběhla velká reforma přijímacích zkoušek na střední školy a námi publikovaná studie byla klíčová pro výběr algoritmu, jakým se výsledky zkoušek vyhodnotily a žáci byli rozřazeni na jednotlivé střední školy. V čem je tento algoritmus, za který byla v roce 2012 udělena Nobelova cena za ekonomii, lepší než ostatní způsoby vyhodnocení zkoušek? A jak přijímačky na střední školy souvisí s ekonomií a kde všude mohou podobné algoritmy pomoci?
    Kapacita 80 míst, rezervace zde
     
11.00   Christian Ochsner, Dr. rer. pol. (Přednáška probíhá v angličtině)
    Pandemics and health-behavior: An economic history perspective
    This public lecture explores how historical data can inform present-day questions, focusing on the 1918 influenza pandemic. It examines its impact on health behaviors and perceptions, revealing that areas heavily affected show lower vaccination rates and resistance to state health measures. However, these effects reverse when there’s a death in the family. We will discuss the implications of these findings for current issues, using accessible figures and graphs to clarify the topic.
    Kapacita 80 míst, rezervace zde
     
12.00   Tomáš Protivínský, M.A.
    Společenské náklady uhlíku: Kolik nás stojí vypouštění skleníkových plynů?
    Opatření, která dnes Evropa i další země zavádí na snížení emisí skleníkových plynů, nejsou samozřejmě zadarmo a jejich dopady mohou občané i firmy pociťovat již dnes. Pro posouzení přiměřenosti opatření je nutné provést kompletní analýzu nákladů a přínosů, proto se ekonomové snaží odhadnout škody, které dnešní emise způsobí. Jaké velké tyto odhady jsou a kolik je v nich nejistoty? Které oblasti lidského života budou nejvíce zasaženy? A vyplatí se nám tedy současná opatření přijímat?
    Kapacita 80 míst, rezervace zde
     
13.00   Filip Pertold, Ph.D. 
    Výzvy trhu práce v Česku: Dopady technologií, stárnutí a státních regulací
    Český trh práce bude muset projít zásadní změnou, aby se ekonomika a společnost adaptovat na nové změny. Jak stárnutí dolehne na trh práce? Jsou důchodový systém a trh práce spolu dostatečně provázány, aby reflektovaly změny ve struktuře pracovní síly a poprávce firem? Technologické změny jsou zásadním faktorem pro změny na trhu práce. Umíme se adaptovat a využít? Jaké profese jsou nejvíce ohroženy? Stát je zásadním hráčem. Jak ovlivňuje český trh práce? Kde pomáhá a kde spíše škodí?
    Kapacita 80 míst, rezervace zde  
     
14.00   Vilém Semerák, Ph.D.
    Čínská ekonomika: co o ní víme, jak funguje a jak se liší od české ekonomiky?
    O čínské ekonomice a příčinách dlouhodobě vysokého tempa růstu kolují řada zjednodušených tvrzení. V této prezentaci se pokusíme uvést některé z nich na pravou míru. Nejprve se podíváme na problémy čínských statistiků a spolehlivost dostupných dat. Poté se zaměříme na zdroje růstu v 80. a 90. letech a na změny v hospodářské politice za vlády Ši Ťin-pchinga. Na závěr se budeme věnovat aktuálním otázkám, jako je zadlužení a funkce průmyslové politiky, například v oblasti elektromobilů.
    Kapacita 80 míst, rezervace zde
     
15.30   Doc. Ing. Daniel Münich, Ph.D.
    Od teorie lidského kapitálu přes specifika společenskovědního výzkumu až ke kvalitnímu vládnutí
    V přednášce budou představeny a laicky vysvětleny základní myšlenky ekonomické teorie lidského kapitálu, která vznikla již v polovině minulého století a je stále živá. Na příkladu této teorie budou osvětlena specifika společenskovědního výzkumu, v kontrastu k vědám o živé a neživé přírodě, a jeho význam v procesu formování veřejných politik—kvalitě vládnutí—včetně praxe v České republice. Součastí přednášky bude řada odkazů na konkrétní výzkumy a tvorbu veřejných politik v ČR.
    Kapacita 80 míst, rezervace zde  
     
16.30   Vilém Semerák, Ph.D.
    Všechno je dnes z Číny aneb dodavatelské řetězce a obchodní závislosti: jak měříme závislost a zranitelnost ČR nejen vůči Číně?
    Politici a spotřebitelé v USA a Evropě si v posledních letech uvědomili, že globalizace přinesla vyšší životní úroveň, ale i značnou závislost na ekonomikách, které to mohou zneužít. Tato prezentace začíná úvodem do teorie offshoringu a globálních dodavatelských řetězců. Zaměříme se na spolehlivé porovnávání a měření vznikajících závislostí s využitím analýzy input-output a teorie sítí. Na aktuálních datech si ukážeme, jak si česká ekonomika a EU vedou v přímých a nepřímých závislostech. 
    Kapacita 80 míst, rezervace zde