Novinky

Platy učitelů v roce 2020 a výhled: Usne Česko na vavřínech?

1. září 2021

Úroveň učitelských platů spoluurčuje dlouhodobou atraktivitu učitelské profese. Ta ovlivňuje zájem o profesi v řadách současných i potenciálních učitelů, kteří se na profesi připravují nebo teprve připravovat budou. Tématu vývoje platů učitelů se věnuje nová studie autorů Daniela Münicha a Vladimíra Smolka z think-tanku IDEA při CERGE-EI. 

Více…

 
 

Maminka, nebo školka?

27. srpna 2021

Školka od tří let zvyšuje šanci na lepší vzdělání a práci, zejména pro děti matek s nižším vzděláním, uvádí studie Aleny Bičákové, Kláry Kalíškové a Lucie Zapletalové. Děti, které nastoupily po reformě rodičovského příspěvku z roku 1995 do mateřské školy až po čtvrtých narozeninách, byly ve studiu a v práci méně úspěšné než ty, které zůstaly ve výlučně domácí péči jen do tří let.

Více…

 
 

Martina Miotto: Covid-19 znovu připomenul otázku nerovnosti

9. srpna 2021

Změnila současná pandemie roli žen v rodině, ve společnosti a v práci? Jak současná situace ovlivňuje ženy v rozvojových zemích? To jsou témata dalšího dílu podcastu Talking Economics, ve kterém mluví Katarina Stehlíková s Martinou Miotto.

Více…

 
 

CERGE-EI v médiích – výběr z červencových výstupů

6. srpna 2021

Jak dlouho potrvá, než se česká ekonomika dostane z problémů způsobených Covidem-19? Jak zvýšit proočkovanost lidí v Česku? Čekají nás v budoucnu problémy důchodového systému? To jsou některé z otázek, ke kterým se vyjadřovali odborníci CERGE-EI v červenci v médiích.

Více…