Novinky

Zvyšování úrokových sazeb je velmi důležité pro boj s vysokými domácími inflačními tlaky

30. května 2022

Jaké jsou hlavní příčiny vysoké inflace? Vrátí se inflace na nižší úrovně? Tyto otázky položila Daně Hájkové v nejnovějším díle podcastu Talking Economics Katarína Stehlíková.

Inflace a měnová politika se v poslední době staly horkými tématy. Světová ekonomika se nejprve zdála směřovat k recesi kvůli Covidu. Nyní čelíme obrovskému nárůstu cen energií a prudce rostoucí inflaci.

„Příčiny inflace vidíme jak na poptávce, tak na nabídce, a faktory jsou oba, domácí i zahraniční. Nákladové faktory pramení z napjatého trhu práce v České republice, protože Česká republika má extrémně nízkou míru nezaměstnanosti,“ uvedla Dana Hájková a dodala: „Poslední číslo inflace v ČR je za duben, kdy inflace přesáhla 14 %. Náš cíl je 2 %. Naše poslední prognóza odhaduje, že inflace kulminuje v tomto druhém čtvrtletí – v červnu bude činit 15 % a během druhé poloviny letošního a příštího roku bude postupně klesat až na 2 %.”

Dana Hajkova

Dana Hájková je absolventkou doktorského programu CERGE-EI v oboru ekonomie a ředitelkou odboru měnové politiky a fiskálních analýz České národní banky.

Talking Economics Podcast můžete poslouchat na několika platformách, včetně Spotify, Google PodcastsAnchor.fm a YouTube.