Novinky

Talking Economics!: ekonomický výzkum i pro neekonomy

24. února 2020

Jak ekonomové zkoumají společnost a na jaká témata se zaměřuje současný ekonomický výzkum představí vědci z CERGE-EI v novém přednáškovém cyklu Talking Economics!.

Ve čtyřech tematických blocích se účastníci přednášek seznámí s pohledem ekonomie na témata jako: soukromí na internetu, platová nerovnost mužů a žen, nebo příčiny úspěchu populistických politických stran ve volbách.

Všechny přednášky jsou po předchozí registraci volně přístupné a je možné je sledovat také prostřednictvím online streamu z digitálního centra CERGE-EI.

"Lidé často nevědí, co přesně si představit, když se řekne 'ekonomický výzkum': je to účetnictví, audity, konzultantské služby? Naším cílem je srozumitelně říct, co vlastně děláme," vysvětlil ředitel CERGE-EI Sergey Slobodyan.

"Mladí lidé si dnes mohou vybrat z tolika různých studijních oborů: umím si představit, jak těžká je to volba. Tyto přednášky jim umožní nahlédnout trochu pod pokličku a zjistit, čemu by se mohli věnovat, pokud se rozhodnou studovat ekonomii na CERGE-EI," dodal.

Cyklus Talking Economics! zahájili v pátek 14. února Ole Jann a Christian Ochsner, kteří se věnují aplikované ekonomii. Další přednáška následuje v úterý 25. února. Mariola Pytliková a Andreas Menzel se v ní zaměří na to, jak ekonomové při výzkumu používají experimenty a práci v terénu.

Bývalý ředitel CERGE-EI, profesor Štěpán Jurajada a studentka PhD program Ekaterina Travova o dva týdny později navážou tématy z oblasti ekonomie práce.

Poslední přednáška bude patřit velmi aktuálnímu tématu ekonomického výzkumu. Filip Matějka a Vladimír Novák se budou věnovat teorii nepozornosti v ekonomii.

Přednáškový cyklus "Talking Economics" je součástí rozvojového projektu CERGE-EI Economics Discovery Hub a je realizován s podporou CERGE-EI Foundation