Novinky

Štěpán Jurajda: Sociální izolace může vyjít draze

28. února 2023

Spolupracují mezi sebou lidé, když čelí extrémně nízkým šancím na přežití? O sociálních vazbách v extrémních podmínkách jsme mluvili s Prof. Ing. Štěpánem Jurajdou, Ph.D., v nové epizodě Talking Economics.

„Sociální vazby, které existovaly před deportací, před 2. světovou válkou, stejně jako vazby a sociální vazby, které se vytvořily během věznění v nacistickém táboře, pomáhaly přežít, a to jak mužům, tak ženám,“ říká prof. Jurajda. „I v těch nejextrémnějších drsných situacích (…) je užitečné zůstat otevřený k vytváření sociálních vazeb a přátelství. To je něco, co je dobře známé z literatury o zdravotních následcích stresu, ale poskytnutí těchto důkazů z extrémního prostředí nacistického koncentračního tábora je podle nás nové.“

2

Prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D., je Mellon Endowment Professor na CERGE-EI, profesorem na CERGE Univerzity Karlovy a vědeckým pracovníkem v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Působí také jako náměstek ministra pro vědu, výzkum a inovace ČR. Jeho práce Social Networks and Surviving the Holocaust přináší nové perspektivy pro historický výzkum.

Podcast (v angličtině) si můžete poslechnot na SpotifyGoogle Podcasts, Apple Podcasts a YouTube.