Novinky

Spravedlivé zdanění v digitální ekonomice tématem letošního EEAG reportu

12. března 2020

Aktualizace 12.3.: Prezentace bude přesunuta na pozdější datum. Nové datum bude upřesněno. Děkujeme za pochopení.

Závěry zprávy bude na CERGE-EI prezentovat Clemens Fuest, předseda ekonomického výzkumného ústavu ifo. Svůj komentář přidá také výzkumník CERGE-EI Marek Kapička, který se zabývá makroekonomií a veřejnými financemi. 

EEAG report tradičně zahrnuje shrnutí makroekonomické situace ve světě za rok 2019 a odhad předpokládaného vývoje. Popisuje i důsledky klíčových událostí na mezinárodní scéně jako byl odchod Velké Británie z EU nebo obchodní válka mezi Čínou a USA. 

Zbývající kapitoly se zabývají změnami, které do světové ekonomiky přinesly společnosti jako Google, Facebook, Uber a další, jejichž obchodní model stojí na digitalizaci, práci s nasbíranými daty a využití technologií.

Ekonomové upozorňují, že dosah služeb těchto firem je globální, zatímco jejich sídla jsou často mimo Evropu, a tím pádem na ně často padá menší daňová zátěž. To je problém pro daňové systémy evropských zemí, které nejsou na tento model připraveny.

Ačkoliv digitální firmy v Evropě nesídlí, mají v ní své zaměstnance. Nový způsob podnikání proto představuje výzvu také pro tradiční systémy sociálního zabezpečení. 

Prezentace EEAG reportu se bude konat 27. března 2020 v 11:00 na CERGE-EI. Akce je přístupná pouze pro registrované účastníky.