Novinky

Silvester van Koten: Musíme vyřešit nedostatek ropy a plynu

30. června 2022

Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila již tak vysoké ceny ropy a plynu ve státech Evropské unie. Jak to, že energetická situace v EU je tak závislá na Rusku? Jaké jsou prognózy nákladů na energie a souvisejících životních nákladů v blízké budoucnosti? V Talking Economics si Katarína Stehlíková povídá se Silvesterem van Kotenem o vlivu války na Ukrajině na evropskou energetiku.

„Hlavním faktorem, který ovlivňuje trh, je skutečnost, že Evropa, Amerika a spojenecké země se rozhodly přestat nakupovat plyn a ropu z Ruska. Všude vidíme ten efekt. Ceny ropy jsou vyšší, cena plynu je 10krát vyšší než běžná cena a zvyšuje se. To se odráží i na nákladech na elektřinu,“ vysvětluje Silvester a dodává: „Problémem nejsou přímo vysoké ceny, ale to, co vysoké ceny naznačují, a to je nedostatek ropy a plynu.“

DSCF1713

Silvester van Koten je absolventem doktorského studia CERGE-EI a vedoucím výzkumným pracovníkem na Fakultě sociálních a ekonomických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Specializuje se na energetickou ekonomiku a ekonomické experimenty se zvláštním zájmem o ekonomiku trhů s elektřinou, obnovitelné zdroje a regulaci.

alking Economics Podcast v angličtině můžete poslouchat na několika platformách, včetně SpotifyGoogle PodcastsApple Podcasts a YouTube.

Talking Economics banner 1200x500