Novinky

Silvester van Koten: Ceny plynu a elektřiny by mohly klesnout kolem března 2022

27. října 2021

Ceny elektřiny výrazně rostou. Lidé v České republice řeší problémy s krachem dodavatelů. Kdy by se mohly ceny elektřiny opět snížit? To je jedno z témat, na které se ptá Katarína Stehlíková Silvestera van Kotena v novém díle Talking Economics Podcast.

Podle Silvestra van Kotena trh s energiemi výrazně ovlivnila pandemie. V souvislosti s lockdownem a utlumením výroby totiž znatelně klesla poptávka. Ta teď znovu začíná růst a spolu s ní také ceny. “Dalším důvodem zdražování je skutečnost, že loňská zima byla chladnější než obvykle. A obecně je poptávka v celém světě mnohem vyšší. S příchodem jara by se to ale mělo zlepšit. Pokud se ukáže, že letošní zima nebude příliš chladná, ceny mohou klesnout ještě dříve,“ říká Silvester.

Silvester

Silvester van Koten je absolvent Ph.D.programu na CERGE-EI a vedoucí vědecký pracovník na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Specializuje se na oblast energetiky, trhy s elektřinou a obnovitelné zdroje.

Podcast Talking Economics je dostupný na několika platformách, včetně Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor.FM a YouTube.