Novinky

Prezentacemi výzkumných projektů skončil čtvrtý ročník programu pro středoškoláky

17. prosince 2019

Závěrečnými prezentacemi vyvrcholil čtvrtý ročník programu CERGE-EI pro středoškoláky Projekty v aplikované ekonomii. Letošními vítězi se stali Ivan Bejin, Adam Bok, Adéla Horáková, Anna Pánková a Vojtěch Ruda, kteří pod vedením Michala Šoltése zpracovali výzkum o nerovném zastoupení žen v české komunální politice.

Vítězný tým podle odborné poroty zvládl všechny podstatné části prezentace. "Dobře jste představili téma, popsali data i to, jak jste s nimi pracovali, a skvěle jste zvládli i diskusi. Bylo to téměř jako byste prezentovali vědecký paper," ohodnotil vítěze koordinátor projektu Filip Pertold.

Na druhém místě skončili Alfred Byrne, Mark Gerasimov, Šimon Kolařík, David Kosík a Alexander Terziev, jejichž mentorem byl Nikoloz Kudashvili. Zabývali se faktory, které ovlivňují lidské zdraví.

Geatana Fagone, Aner Hadžić, Miloslava Macková, Tereza Pařízková and Lukáš Veselý, kteří zkoumali příčiny regionálních rozdílů v matematických dovednostech českých žáků, skončili třetí. Jejich tutorkou byla Miroslava Federičová.

Do čtvrtého ročníku programu, který podporuje Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, bylo vybráno 27 studentů z 16 středních škol. Cílem programu je ukázat studentům, jak se dělá ekonomický výzkum, jak jim ekonomie může pomoct lépe porozumět společnosti a zprostředkovat jim unikátní zkušenost s akademickým prostředím.

Dvanáctitýdenní kurz je celý v angličtině a začíná vždy na podzim. V prvních šesti týdnech se studenti seznámí se základy ekonomie a metodologií výzkumu. Následuje týmová práce na projektech pod dohledem výzkumníků z CERGE-EI. Před finálním kolem studenti absolvují také workshop prezentačních dovedností. 

RV1 8692