Novinky

Nenechte si ujít přednášku Filipa Matějky na téma "Ekonomie a lidská nepozornost"!

17. září 2021

V úterý 21. září 2021 bude mít Filip Matějka (CERGE-EI) přednášku na téma "Ekonomie a lidská nepozornost" pro Učenou společnost České republiky. Sledovat ji bude možné online.

Datum: úterý 21. září 2021

Čas: 16:00

Místo: online,Youtube http://matejka.jdem.cz (odkaz bude na přímý přenos přesměrován těsně před přednáškou)

Téma: Ekonomie a lidská nepozornost

Žijeme ve světě plném informací. Všechna naše rozhodnutí jsou ovlivněna tím, jak jsme schopni informace zpracovávat, vnímat. Jaký oběd si vyberu z dlouhého jídelního lístku? Jak budu investovat z nepřeberného množství příležitostí po celém světě? Jaké zaměstnance různých jmen či ras si vyberu? Co se dozvím o plánech politických stran a jak budu volit? Mohou být opatření v covidové krizi až moc detailní a pro nepozorného člověka matoucí?

Pro studium finančních trhů, diskriminace minorit, fungování demokracie nebo cenové politiky firem je tedy zásadní propojovat existující poznatky ekonomie s vhodným popisem a modelováním našich omezených schopností zpracovávat informace. Jedním z přístupů, které tohle umožňují, je teorie racionální nepozornosti. Používá Shannonovu teorii informace. Každý člověk používá informační kanál omezené kapacity, ale může si vybrat, jaké informace jsou pro něj nejdůležitější, zatímco ostatní ignoruje.

 

Matejka pozvanka 1