Novinky

Michal Mejstřík oceněn státní Medailí Za zásluhy

1. listopadu 2021

Při příležitosti státního svátku 28. října 2021 rozhodl prezident Miloš Zeman o ocenění 29 osobností. Medaili Za zásluhy I. stupně, in memoriam, udělí bývalému řediteli CERGE Michalu Mejstříkovi, a to za zásluhy v oblasti vědy, výchovy a školství. Medaile Za zásluhy se uděluje ve třech stupních, I. stupeň je nevyšší.

Profesor Mejstřík byl významný český ekonom, profesor ekonomie na Univerzitě Karlově a jeden ze zakladatelů a bývalých ředitelů CERGE. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Byl také spoluzakladatelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) a od roku 2017 garantem tamního studijního programu Ekonomie a Finance.

Michal Mejstřík vystudoval ekonometrii na Vysoké škole ekonomické v Praze a poté pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Docenturu obhájil v roce 1991 na FSV UK. Titul profesora ekonomie obdržel na Univerzitě Karlově v Praze v roce 1997. Byl odborníkem na bankovnictví, podnikové finance a finanční trhy a autorem více než stovky odborných publikací, které byly často citovány v zahraničí. Působil jako externí konzultant pro různé mezinárodní organizace, českou vládu a řadu korporací.

Prezidentská kancelář oznámila, že se ceremonial předávání ocenění uskuteční 1. ledna 2022.