Novinky

CERGE-EI v médiích: únorový výběr vystoupení našich expertů

8. března 2021

Potřeba absolutního lockdownu, zastavení průmyslu či celkové rozebírání epidemiologické situace byla znovu nejvíce skloňovaná témata v mediálních výstupech našich výzkumníků za měsíc únor.

Štěpán Jurajda se v eseji ve vlastním podání v podcastu Vize z krize iROZHLASU zamýšlel nad řešením, jak by mohla rozhodnutí založená na výzkumech a statistikách pomoci navrátit politikům důvěru veřejnosti.

V půlce měsíce vyzpovídal magazín Forum Univerzity Karlovy Martina Srholce o studii, kterou společně s Vítem Macháčkem provedli na téma predátorských časopisů pronikajících do vědecké databáze Scopus. Jejich práce, již vyšla v prestižním časopise Scientometrics, zaujala i redakci magazínu Nature, která na ni poté upozornila ve zpravodajské sekci zajímavých novinek z vědy a výzkumu.

Naši akademici a členové NERVu – Jan Švejnar, Štěpán Jurajda a Daniel Prokop – vyzývali premiéra v otevřeném dopise, aby se vláda pokusila udělat maximum pro zamezení obrovských ztrát na životech, dlouhodobých ekonomických dopadů, a rozpadu důvěry ve veřejné instituce. Jan Švejnar hovořil o dopise v pořadu 168 hodin na ČT 1.

Filip Pertold komentoval pro server novinky.cz vlastní stanovisko k tématu návrhu reformy penzijního systému. V podcastu Ranní brífing Petra Honzejky mluvil o potřebě absolutního lockdownu.

Rozhovor o výzkumu zaměřeného na rodiče školních dětí počas lockdownu poskytl Václav Korbel, behaviorální ekonom a člen think tanku IDEA.

V Hospodářských novinách vyšel článek na téma společenského statusu učňovského vzdělávání, jenž se opíral o studii think-tanku IDEA, která rozebírá jaký druh žáku se na učňovské obory bez maturity hlásí.