Novinky

Liyou Borga: Investice do duševního zdraví se vyplatí

28. března 2023

Výzvy posledních let přinesly problematiku duševního zdraví do popředí všech vědních oborů, včetně ekonomie. V nejnovější epizodě podcastu Talking Economics rozebírá Katarína Stehlíková dlouhodobé trendy a dopad pandemie v oblasti duševního zdraví s Liyou Borgou z Lucemburského institutu zdraví.

Proč vůbec ekonomové studují duševní zdraví? „Duševní zdraví je pro ekonomy velmi důležité téma, protože souvisí s mnoha ekonomickými faktory. Výzkum ukázal, že špatné duševní zdraví je spojeno s poklesem produktivity a nárůstem nezaměstnanosti; a na makro úrovni jsou náklady na duševní zdraví poměrně velké.“

Je již možné pozorovat dopady pandemie na duševní zdraví? „Bezprostřední účinek pandemie na duševní zdraví zahrnuje nárůst deprese a stresu, sociální izolaci, osamělost a ekonomickou nejistotu. Pandemie také zhoršila již existující věkovou a genderovou nerovnováhu v oblasti duševního zdraví. Je potřeba zvýšit investice do duševního zdraví,“ uzavírá Liyou.

3 resized

Liyou Borga absolvoval doktorské studium ekonomie na CERGE-EI a momentálně působí na Lucemburském institutu zdraví. Jeho hlavním výzkumným zájmem je aplikovaná ekonometrie; zabývá se ekonomií zdravotnictví, práce a rozvojovou ekonomií. V současné době pracuje na hodnocení inovativních digitálních zdravotnických služeb.

Podcast v angličtině si můžete poslechnout na SpotifyGoogle PodcastsApple Podcasts a YouTube.