Novinky

Lékaři mohou pomoci posílit důvěru veřejnosti ve vakcíny

1. června 2022

Časopis Nature, jedno z neprestižnějších vědeckých periodik světa, v nejnovějším čísle publikoval výzkumná zjištění týmu českých ekonomů o tom, že náprava zkreslených představ veřejnosti o názorech lékařů zvyšuje dlouhodobou ochotu lidí k očkování proti covid-19.

Empirický výzkum spoluautorů Vojtěcha Bartoše, Michala Bauera, Jany Cahlíkové a Julie Chytilové dokládá, že velká část veřejnosti má zkreslené představy o názorech lékařů na očkování proti covidu-19. To pak snižuje jejich ochotu nechat se očkovat. Ačkoli naprostá většina lékařů v České republice očkování důvěřuje a podporuje ho, mezi veřejností je rozšířeno přesvědčení, že názory lékařů jsou rozděleny zhruba půl na půl. Informování veřejnosti o široké názorové shodě na straně lékařů dlouhodobě zvyšuje míru proočkovanosti a hraje významnou roli v boji proti pandemii covid-19.

„Zjistili jsme, že informování o velké názorové shodě ohledně prospěšnosti očkování mezi lékaři je levný a dlouhodobý způsob, jak zvýšit zájem o očkování,“ shrnuje výsledky studie její spoluautor Michal Bauer.

Přečtěte si plné znění tiskové zprávy

Původní vědecká studie: Vojtěch Bartoš, Michal Bauer, Jana Cahlíková and Julie Chytilová (2022): Communicating doctors’ consensus persistently increases Covid-19 vaccinations.
Nature, June 1, https://www.nature.com/articles/s41586-022-04805-y

 

Úvodní fotografie: Fakultní nemocnice Bulovka. Foto Vladimír Šigut, Univerzita Karlova