Novinky

Zrenovovaná knihovna Jana Kmenty se znovu otevřela veřejnosti

6. března 2024

Knihovna CERGE-EI znovu otevřela pro veřejnost 4. března 2024 po rok a půl trvající renovaci. 

Projekt renovace zahrnoval řadu nových prvků navržených tak, aby zaujaly a potěšily uživatele, jako je praktická PC laboratoř s nepřetržitým provozem, prostor pro společný výzkum a rozšířené vybavení pro návštěvníky, jako je vyhrazený prostor pro tichou četbu a více míst pro individuální studium.

news image library 500x281

Knihovna CERGE-EI, založená v roce 1992, se rozrostla v bohatý zdroj moderní ekonomické literatury, který obsahuje rozsáhlou mezinárodní sbírku více než 100 000 svazků monografií, časopisů, statistických publikací, referenčních materiálů, disertačních prací a pracovních a diskusních příspěvků předních světových akademických institucí. Knihovna slouží především akademickým pracovníkům, vědeckým pracovníkům a studentům CERGE-EI, členům dalších součástí Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR a další odborné i laické veřejnosti.

Od roku 2016 nese knihovna jméno Jana Kmenty (1928-2016), jednoho z nejvlivnějších ekonomů českého původu a autora mezinárodně uznávané učebnice Elements of Econometrics, kterou používají univerzity po celém světě. Prof. Kmenta dlouho působil jako hostující profesor na CERGE-EI a jako člen jeho výkonného a dozorčího výboru. Více informací o životě a úspěších Jana Kmenty naleznete na našem anglicky psaném blogu. Nadační fond Jana Kmenty pak připomíná profesora Kmentu a jeho mimořádný přínos komunitě CERGE-EI.

Knihovní sbírky:

  • knihy reflektující doktorské a magisterské programy CERGE, zaměřené na ekonomické obory jako je makro- a mikroekonomie, ekonometrie, monetární ekonomie, ekonomie trhu práce, mezinárodní obchod, statistika, bankovnictví, finance atd.
  • knihy pro bakalářský program středoevropských studií pro americké univerzitní studenty (UPCES)
  • CERGE-EI working papers a publikace dalších ekonomických institucí, jako jsou NBER, Světová banka, UNCTAD, CEPR, MMF, WDI, Česká národní banka atd.
  • publikace think tanku IDEA, projektu Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR
  • disertační práce studentů CERGE
  • archiv historických ekonomických publikací, včetně knih převzatých z bývalého Ekonomického ústavu Československé akademie věd.

Knihovna poskytuje přístup k relevantním ekonomickým a dalším vědeckým licencovaným databázím:

Všechny hlavní online databáze mezinárodních vědeckých časopisů jsou dostupné prostřednictvím konsorcií podporovaných granty, včetně ScienceDirect, EconLit, Web of Science, Scopus, JSTOR, EBSCOhost, ProQuest, SpringerLink, Wiley Online Library atd. Úplný aktuální seznam databází s přímými odkazy naleznete na adrese https://www.cerge-ei.cz/library/databases.

news-image-library-500x500.jpgOtevírací doba knihovny
PO-ČT: 10:00-17:00
PÁ: 10:00-15:00
O víkendech a o svátcích zavřeno

Otevírací doba PC laboratoře
24/7 pro členy komunity CERGE-EI

KNIHOVNA CERGE-EI
P.O.Box 882
Politickych veznu 7
111 21 Praha 1
(+420) 224 005 145
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.cerge-ei.cz/library (AJ)       
https://cz.cerge-ei.cz/knihovna/ (ČJ) 

Library QR code