Novinky

Klára Kalíšková: V navyšování pracovní síly jsou velké rezervy

20. září 2022

Jaké jsou nyní hlavní charakteristiky českého trhu práce? Jakými změnami prošel trh práce v posledních letech? Jaké je postavení žen na českém trhu práce? V podcastu Talking Economics si o tématu povídá Katarína Stehlíková s Klárou Kalíškovou.

 Poslechnete si podcast

„Pro český trh práce je v poslední době, ale i v minulých letech skutečně typická nízká nezaměstnanost. Máme opravdu nízkou míru nezaměstnanosti a trh práce je v tuto chvíli velmi napjatý. S vysokou inflací souvisí i tlaky na vyšší mzdy,“ vysvětluje Klára. Specifická je v České republice i situace žen a uprchlíků z Ukrajiny: „Česká republika má velmi vysokou zaměstnanost žen, ale pokud se podíváte na ženy zejména s předškolními dětmi, máme jednu z nejnižších měr zaměstnanosti. Asi polovina uprchlíků je již zaměstnána, ale nepracují na kvalifikovaných pozicích a jen asi 16 % pracuje ve svém oboru. Máme velké rezervy v navyšování pracovní síly,“ uzavírá.

IMG 6859

Klára Kalíšková je absolventka dokotrského programu CERGE-EI, odborná asistentka na fakultě informatiky a statistiky VŠE v Praze, výzkumná pracovnice think tanku IDEA a vědecká pracovnice Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Její hlavní výzkumné zájmy spočívají v empirickém a policy-oriented výzkumu v oblasti ekonomie práce a aplikované ekonometrie.

Talking Economics Podcast v angličtině můžete poslouchat na několika platformách, včetně SpotifyGoogle Podcasts, Apple Podcasts, a YouTube.

Talking Economics banner 1200x500