Novinky

IDEA Talks: Michal Bauer o výzkumu publikovaném v časopise Nature

8. června 2022

„Jednoduchá informace o tom, že až 90 % lékařů se plánuje naočkovat, zvyšuje dlouhodobě poptávku po očkování proti Covidu-19,” říká Michal Bauer v rozhovoru s novinářem Davidem Klimešem.

Rozhovor vznikl vzápětí poté, co časopis Nature, jedno z neprestižnějších vědeckých periodik světa, v nejnovějším čísle publikoval výzkumná zjištění Michala Bauera a dalších spoluautorů o tom, že náprava zkreslených představ veřejnosti o názorech lékařů zvyšuje dlouhodobou ochotu lidí k očkování proti covid-19.

Nový díl IDEA Talks s Michaelem Bauerem 
Video vzniklo s podporou Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV21.Empirický výzkum spoluautorů Vojtěcha Bartoše, Michala Bauera, Jany Cahlíkové a Julie Chytilové dokládá, že velká část veřejnosti má zkreslené představy o názorech lékařů na očkování proti covidu-19. To pak snižuje jejich ochotu nechat se očkovat. Ačkoli naprostá většina lékařů v České republice očkování důvěřuje a podporuje ho, mezi veřejností je rozšířeno přesvědčení, že názory lékařů jsou rozděleny zhruba půl na půl. Informování veřejnosti o široké názorové shodě na straně lékařů dlouhodobě zvyšuje míru proočkovanosti a hraje významnou roli v boji proti pandemii covid-19.

Původní vědecká studie: Vojtěch Bartoš, Michal Bauer, Jana Cahlíková and Julie Chytilová (2022): Communicating doctors’ consensus persistently increases Covid-19 vaccinations.
Nature, June 1, https://www.nature.com/articles/s41586-022-04805-y

Přečtěte si plné znění tiskové zprávy vydané 1. 6. 2022

Úvodní fotografie: Jana Plavec / Akademie věd ČR