Novinky

IDEA anti COVID-19 doporučuje investice do trasování a testovacích kapacit

10. června 2020

Výzkumníci CERGE-EI sdružení v neformální skupině "IDEA anti COVID-19"představili soubor doporučení, kterými lze snížit riziko nekontrolovaného šíření koronaviru v období, kdy už neplatí přísná omezující opatření. Konkrétní doporučení pro českou vládu vědci formulovali na základě poznatků z tuzemska i zahraničních zkušeností.

Česko podle autorů textu "Investice proti koroně nám ušetří koruny: Doporučení ekonomů pro nadcházející týdny a měsíce" potřebuje dále investovat do nástrojů, které umožní lépe než dnes sledovat šíření koronaviru a rychleji ho zastavit. Je to nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak chránit zdraví obyvatel i ekonomiku. Autoři také upozorňují, že pro zmírnění ekonomických dopadů infekce je nezbytné, aby spotřebitelské chování lidí nebrzdil strach z nákazy.

"Investice do záložních testovacích a trasovacích kapacit by nás stály diametrálně méně, než případné znovuzavedení plošných zákazů, které by vedly k ekonomické ztrátě dalších stovek miliard korun," uvedli autoři doporučení."A to nepočítáme ztráty na zdraví a životech a ztrátu ekonomické a politické důvěry, ke kterým by nutně došlo také," píše se dále v dokumentu.

Celé prohlášení a tisková zpráva jsou k dispozici zde.