Novinky

Historik Michal Frankl byl druhým hostem CCC Series

9. března 2020

Historik Michal Frankl (Masarykův ústav a Archiv AV ČR) byl druhým hostem mezioborové přednáškové řady CCC Lecture Series, kterou CERGE-EI organizuje společně s Centrem pro teoretická studia (CTS). 

Michal Frankl se v přednášce, která se konala 4. března, věnoval historii uprchlictví do zemí střední a východní Evropy. Frankl připomněl, že tento region je spíše vnímán jako oblast, kterou lidé v průběhu 20. století opouštěli kvůli válkám, z ekonomických důvodů nebo kvůli politickému pronásledování.

Jeho výzkumný projekt "Unlikely Refuge? Refugees and citizens in East-Central Europe in the 20th century", na který mu byl v roce 2019 udělen prestižní ERC grant, však ukazuje opačný fenomén. Přibližuje období, kdy do střední a východní Evropy lidé utíkali, zkoumám jejich motivace a osudy, a také to, jak se k uprchlíkům stavěly jednotlivé státy. 

Prvním hostem CCC Series byl loni na podzim evoluční biolog Jan Zrzavý. Cílem této přednáškové řady je propojit špičkové vědce z různých vědních oborů a podpořit jejich dialog a spolupráci.