Novinky

Filip Matějka získal Consolidator Grant Evropské výzkumné rady

9. prosince 2020

Filip Matějka, výzkumný pracovník a člen profesorského sboru CERGE-EI, získal prestižní Consolidator Grant Evropské výzkumné rady. Projektem "Attention" (Pozornost) pokračuje ve zkoumání nedokonalostí lidského rozhodování a jeho vlivu na společnost. Český ekonom uspěl v konkurenci více než dvou a půl tisíce žádostí z 23 zemí. 

Filipův výzkum je postaven na tom, že detailní fungování světa je pro nás nepopsatelné a nepochopitelné a model nedokonalého rozhodování jednotlivce rozšiřuje například na chování vlád při regulaci trhu a také do lékařského prostředí.

"Budeme zkoumat, jak a proč si lidé zjednodušují vidění světa. Například dnes spousta lidí věří, že je dobré se proinvestovat z krize. Je to zjednodušení, protože to v mnoha krizích vhodné je, ale v té současné pravděpodobně ne. Učíme se poučky, u kterých zapomínáme, že neplatí pro každou situaci," přiblížil Matějka téma výzkumu.

"V jiné části projektu se budeme snažit pomoct lékařům ušetřit pozornost, kterou věnují pacientům. Moderní technologie na ně o pacientech valí spoustu dat, která nejsou schopni zpracovat, tak je často ignorují. Rádi bychom pomohli s tím, aby lékaři dostávali ty nejužitečnější a pro ně zároveň stravitelné informace. Pak budou i nás ostatní léčit o to lépe," popsal další cíl projektu.

Ředitel CERGE-EI Sergey Slobodyan věří, že Filipův úspěch zvýší zájem o společenské vědy. "Na podporu Evropské výzkumné rady dosáhnou jen ti nejlepší a Filipovi tudíž právem náleží. Jeho dosavadní vědecké výsledky jsou skutečně mimořádné," uvedl Slobodyan. "Věřím, že Filipův úspěch povzbudí další talentované výzkumníky a přivede pozornost ke společenskovědním oborům," dodal.

Filip Matějka byl v mezinárodní konkurenci žadatelů o ERC granty vybrán podruhé. V roce 2015 získal jako první v České republice ERC Starting grant pro společenskovědní výzkum.

Tisková zpráva je k dispozici zde.