Novinky

Filip Matějka se stal členem expertní skupiny pro podporu žádostí o ERC granty

3. února 2021

Čeští vědci jsou dlouhodobě málo úspěšní v získávání prestižních grantů Evropské výzkumné rady ERC (European Research Council). Akademie věd České republiky a Univerzita Karlova proto založila expertní skupinu s cílem pomáhat žadatelům s přípravou žádostí o ERC granty. Prof. Filip Matějka se stal členem této nové expertní skupiny (skládající se z odborníků ze základních vědních oblastí podle členění ERC a jejich koordinátora), která bude řídit vědeckou část podpory žadatelů. Čeští vědci by proto mohli být schopni předložit více kvalitních návrhů a dosáhnout každoročně na mnohem více ERC grantů.

I když čeští vědci dosud obdrželi finanční podporu ve výši více než 61 milionů eur, mohli dosáhnout na mnohem více. V loňském roce uspěly v kategorii ERC Starting Grants pouze dvě žádosti z České republiky, zato úspěšných bylo až 21 projektů z Belgie a 42 z Nizozemska. Podobně jsme byli na tom s Consolidator Grants, které udělila Evropský výzkumná rada jen čtyřem žadatelům z České republiky, z německých a britských uspělo v každé zemi 50 zájemců. 

Evropská rada pro výzkum (ERC) každoročně oceňuje začínající i etablované výzkumné pracovníky v jakékoli oblasti výzkumu. Filip Matějka získal v loňském roce prestižní ERC Consolidator grant, aby nadále zkoumal teorii racionální nepozornosti. Nebyl to první Filipův ERC grant: v roce 2015 získal jako první ERC Starting Grant pro výzkum v oblasti společenských věd v České republice.

Zdroj: tisková zpráva AV ČR a UK