Novinky

Držitel Nobelovy ceny Oliver Hart na CERGE-EI

24. února 2020

Profesor Oliver Hart (Harvard University), držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2016 (společně s Bengtem Holmströmem), vystoupí na CERGE-EI s přednáškou "Nový přístup ke smlouvám"

"Návštěvy světově uznávaných ekonomů jsou na CERGE-EI tradicí, kterou rádi udržujeme. Tentokrát přivítáme profesora Harta a také jeho manželku Ritu Godlberg, která je profesorkou literatury. Oba jsou skutečně inspirativní osobnosti," uvedl ředitel CERGE-EI Sergey Slobodyan.

Profesor Hart je 18. laureátem Nobelovy ceny, který vystoupí na CERGE-EI. V rámci série "Distinguished Speakers" již na CERGE-EI přednášeli například Finn E. Kydland, Eric Maskin nebo Christopher Sims.

Přednáška profesora Harta bude o novém přístupu k uzavírání smluv. Na rozdíl od tradičních přístupů nový koncept takzvaných "formal relational contracts" umožňuje nastavit vzájemně výhodnou spolupráci. 

Příklady z praxe podle Harta a jeho kolegů ukazují, že tento způsob je vhodný pro situace, kdy se formují dlouhodobé nebo složité vztahy mezi firmami, ale také v oblasti veřejného sektoru, u státních zakázek, nebo při kolektivním vyjednávání. 

Přednáška se koná v pondělí 16. března v 11.00 na CERGE-EI. Z kapacitních důvodů je nutná registrace.