Novinky

Červen na CERGE-EI

29. června 2023

Dny se prodlužují, noci zkracují, s končíčím červnem přichází léto! Co se v tomto měsíci stalo na CERGE-EI? Ještě pořád se toho hodně děje.. 

Kromě toho, že máme na CERGE-EI nového profesora, nový blog a nový "velegrant", ale tomu jsou na našem webu věnovány extra samostatné novinky, jsme byli opět hojně vidět v médiích a na konferencích. 

8. červen 2023

Daniel Münich (Veletrh vědy Akademie věd České republiky)

354467596 740210701442833 740193300882860970 n

Ekonomie kapes přišitých na špatném místě: proč nás nedostatek mateřských školek přijde draho, to bylo téma přednášky Daniela Münicha na Malé scéně Veletrhu vědy (8. - 10. 6.), následovala beseda doprovázená komiksem Nezkreslená věda s Pavlem Liškou a jeho chutí na párek v rohlíku, což se pak týká dopadu nedostatku kapacity školek na základě studie IDEA při CERGE-EI.

20. červen 2023

Michal BAUER (Člověk v tísni)

image oihsvh7kah1bp3ccp9npt7cj0a oihsvh7kah1bp3ccp9npt7cj0a. 1200x600 crop cp 0x289 cs 2050x1025

Skončil sedmý ročník Týdnů mediálního vzdělávání ČvT. Do projektu, který pořádá vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) s cílem rozvíjet mediální gramotnost žáků a studentů na českých školách a zároveň šířit povědomí o možnostech mediálního vzdělávání v Česku, se v letošním ročníku zapojilo přes 150 českých škol v 85 městěch a skrze ně přes 4000 žáků a studentů. Proběhlo 68 debat na školách, 17 exkurzí v redakcích mediálních domů a také 17 ukázkových hodin a projektových dní na středních odborných školách a učilištích. Pro pedagogy uspořádal Jeden svět na školách také závěrečný vzdělávací seminář Týdnů mediálního vzdělávání. Během něj mohli vyučující debatovat s Michalem Bauerem z CERGE-EI o výzkumu ohledně vlivu médií na veřejné mínění. 

22. červen 2023

Martin SRHOLEC (Novinky.cz)

graf vyzkum vedy prirodni humanitni vydaje

Ukazuje se, že východní Evropa je jediným regionem, kde se setkáváme s rozdělením mezi přírodními vědami a ostatními obory. Tento pohled na ostatní disciplíny je zde často považován za pseudovědu nebo měkké vědy, a tato předsudečná postoj se promítá i do financování. Na Západě není podobné rozdělení běžné. Studie navíc poukazuje na to, že toto dělení je pozůstatkem komunistické éry. Martin Srholec, autor studie, v rozhovoru pro Právo uvedl: "Jen ve východní Evropě najdete toto dělení na přírodní vědy a ty ostatní. Pohlíží se na ně jako na pseudovědy, měkké vědy a odráží se to i na financování. Na Západě nic takového není. Je to relikt komunismu."

28. červen 2023

Jakub STEINER (MakroMixér Patria.cz)

makromixer cover

Hostem aktuálního dílu podcastu #MakroMixér Patria.cz byl ekonom CERGE-EI Jakub Steiner, renomovaný český ekonom, který působí jako profesor na Univerzitě v Curychu. Epizoda se věnovala teorii her a fascinujícímu pohledu na svět kolem nás. Tomu, proč se často rozhodujeme iracionálně, a proč je to ve skutečnosti běžné. Proč teorie nerůstu, i když to může znít kontroverzně, v podstatě navrhuje, abychom se všichni měli podobně špatně.