Novinky

CERGE-EI v médiích – výběr z listopadových výstupů

9. prosince 2021

Rostoucí ceny, zvyšování úrokových sazeb a pokračující pandemie zůstaly nejčastějšími tématy, která komentovali odborníci CERGE-EI v médiích. Experti think-tanku IDEA se pak zaměřili mimo jiné na problematiku finanční podpory vysokoškoláků.

Jan Švejnar v pořadu České televise 90’ kritizoval rozhodnutí České národní banky zvýšit úrokové sazby. Poukázal na to, že se banka rozhodla pro tento krok, i když např. Evropská centrální banka takto razantně nepostupuje. Zdůraznil také, že inflace je způsobena primárně růstem cen vstupů, jako je ropa nebo zemní plyn.

Svejnar222

Zvyšování cen energií je tématem, která v médiích komenoval Filip Pertold. Mimo jiné odhadl, že 800 000 až 1 200 000 lidem hrozí takzvaná “energetická chudoba” a navrhl reformu dvou sociálních dávek: příspěvku na bydlení a mimořádné okamžité pomoci. K tématu se vyjádřil mimo jiné v pořadu Otázky Václava Moravce, pro a2alarm.cz, heroine.cz nebo idnes.cz.

Pertold2222   Pertold232323

„Věda nemá být demokratická,“ to je titulek, kterým je nadepsaný rozhovor s Filipem Matějkou na serveru vedavyzkum.cz. Mluvil v něm o svém výzkumu nebo o prestižním ERC grantu, díky kterému se může věnovat výzkumu a podporovat své studenty. Vystoupil také v pořadu Fokus Václava Moravce

Matejka222    Matejka232323

Značný zájem médií pak vyvolala informace, že je právě Filip Matjěka jedním z kandidátů na příštího ministra průmyslu a obchodu ČR. Tématu se věnovaly SeznamZpravy, Deník N, Hospodářské noviny, idnes.cz, e15.cz a další.

Společná deklarace Číny a Spojených států týkající se změn klimatu byla tématem pro Viléma Semeráka v pořadu Interview Českého rozhlasu Plus. Deklaraci dvou mocností považuje za zajímavou zprávu, která ale mezi odborníky vyvolává řadu otázek i obav. A to proto, že Čína se snaží často spojovat klimatickou politiku s ústupky v dalších otázkách, jako jsou lidská práva, situace Ujgurů, status Tchai-wanu nebo územní spory v Jihočínském moři.

Semerak2222

Daniel Münich v článku pro vedavyzkum.cz komentoval plány nové české vlády. V Hospodářských novinách a pro ekonom.cz varoval před náklady, které způsobí pandemie, v Senátu Parlamentu České republiky pak diskutoval o finanční podpoře studentů vysokých škol.

Munich2222

René Levínský v médiích varoval před rychlostí šíření nákazy Covid-19 a zvyšujícím se počtu nemocných. Rozhovor poskytl mimo jiné Českému rozhlasu Plus, serveru SeznamZpravy, aktualne.cz a dalším.