Novinky

CERGE-EI v médiích: výběr z lednových výstupů

14. února 2022

Inflace, státní rozpočet, zrušení superhrubé mzdy nebo snížení odvodů na sociální zabezpečení patřily k tématům, která v lednu v médií komentovali experti CERGE-EI a Think-Tanku IDEA. Značný zájem vzbudila informace, že nově jmenovaná vláda ČR oslovila členy fakulty CERGE-EI se žádostí o spolupráci.

Jan Švejnar poskytl v lednu několik rozhovorů, mimo jiné pro Český rozhlas Plus, Seznamzpravy.cz, tn.cz a CNN Prima News. Komentoval mimo jiné oznámení rady České národní banky o dalším výrazném zvýšení úrokových sazeb.

Svejnar CRo SvejnarSeznamZpravy Svejnar CNNPrima

Jan Švejnar poskytl rozhovor také Akademii věd ČR. Na dotaz ohledně doporučení pro novou českou vládu odpověděl: "Jsme země, která nemá velké nerostné bohatství, takže musíme naši strategii rozvoje zakládat na investicích do lidského kapitálu. Říkám lidského kapitálu, protože právě to je ta investice, kapitál je výsledek investice. Takže v tom smyslu opravdu co nejkvalitnější vzdělávání, co nejkvalitnější vědu, výzkum a inovace. To je ta cesta do budoucna."

Česká média v lednu informovala, že experti CERGE-EI budou spolupracovat s novou vládou ČR. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová jmenovala svým náměstkem Štěpána Jurajdu. "Velice si vážím toho, že se součástí mého týmu stal právě prof. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D. Jde o zkušeného vědce i o zkušeného člena Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Těším se na spolupráci,“ uvedla ministryně. O tématu informovaly například zpravodajské servery Vedavyzkum.cz, Deník N a vyzkum.cz.

Daniel Münich se stal členem nově zřízeného týmu poradců českého premiéra Petra Fialy, ve kterém jsou přední ekonomové, lékaři a zákonodárci. Idnes.cz, ČT24, novinky.cz, tn.cz a další média informovaly, že Daniel Münich přispěje do debat o veřejné politice v oblasti ekonomiky práce a ekonomiky školství a školství, ve kterých má velké odborné znalosti.

Filip Pertold poskytl rozhovor pro Seznamzpravy.cz, kde mluvil mimo jiné o možných úsporách a škrtech ve státním rozpočtu. Vyjádřil se také k situaci různých sociálních skupin ve společnosti. Pro pořad České televize 168 hodin komentoval zrušení superhrubé mzdy, pro penize.cz možné způsoby, jak může vláda ČR ušetřit 75 miliard korun.

Pertold Seznamzprvy Pertold 168 CT

Filip Matějka poskytl rozhovor pro Lidové noviny. Vysvětlil, co ho vedlo k rozhodnutí studovat ekonomii, proč je podle něj důležité studovat tento obor a kde se může ekonom po skončení školy ucházet o práci.

Think-Tank IDEA zveřejnil v lednu čtyři studie s názvy „Státní zaměstnanci a úředníci: kde pracují a za kolik?“, "Nárůst o 395 miliard Kč oproti roku 2019: Kam směřoval první návrh výdajů státního rozpočtu na rok 2022",  „Spočítali jsme za vás: Dopady zrušení superhrubé mzdy, snížení odvodů na sociální pojištění a zavedení daňových prázdnin.” a "Nemocenské pojištění: co způsobilo zavedení karenční doby?".

Studiím se věnovaly Deník N, Hospodářské noviny, Týdeník Hrot, Aktuálně.cz, Český rozhlas, Česká televize, CNN Prima News, businessinfo.cz a další.

Bohdana Kurylo, která získala druhé místo v soutěži Mladý ekonom 2021 s příspěvkem „The Impact of Same-Race Teachers on Student Non-Test Academic Outcomes“, poskytla rozhovor pro roklen24.cz. Mluví v něm o obsahu své práce i o plánech do budoucna.

KuryloRozhovor