Novinky

CERGE-EI v médiích – výběr z červencových výstupů

6. srpna 2021

Jak dlouho potrvá, než se česká ekonomika dostane z problémů způsobených Covidem-19? Jak zvýšit proočkovanost lidí v Česku? Čekají nás v budoucnu problémy důchodového systému? To jsou některé z otázek, ke kterým se vyjadřovali odborníci CERGE-EI v červenci v médiích.

„Po krizi nabere Česko zase zpoždění. Má to tři viníky,” to je titulek rozhovoru Jana Švejnara pro Seznamzpravy.cz. Odhaduje v něm mimo jiné, jak dlouho potrvá, než se česká ekonomika rozjede znovu naplno: „Řekl bych, že přinejmenším dva roky, ale může to být déle. A kdyby hospodářská politika byla velmi účinná, tak by to mohl být i jeden rok,” myslí si Jan Švejnar.

Marek Kapička v rozhovoru pro Konkursní noviny varuje před problémy důchodového systému v důsledku stárnutí populace. „Ty v příštích dekádách s největší pravděpodobností povedou k masivnímu zvýšení státního dluhu i za předpokladu, že dojde k nějaké reformě důchodového systému. Současné zvýšení dluhu je tak nebezpečné právě kvůli tomu, že výrazně zhorší naši pozici v nejhorší možnou chvíli, na startu demografických změn,” říká Marek Kapička

Také další téma se týká Covidu-19. „Rád bych vyprovokoval diskuzi o tom, že každé naše individuální rozhodnutí v případě očkování může v budoucnosti naši společnost něco stát. A to i ty očkované. Proto bychom se měli bavit víc o tom, jakým způsobem proočkovanost maximálním způsobem zvýšit,” řekl Filip Pertold podcastu Ranní brífing Petra Honzejka.

„Je to typický předvolební populismus, který nemíří na opravdu chudé důchodce, ale hlavně na elektorát stran, které to navrhují,” okomentoval pro Mladou frontu DNES Filip Pertold návrh na takzvané výchovné (příspěvek 500 korun k důchodu za každé vychované dítě pro pečujícího rodiče). „Stát nic neví o tom, kdo vychovával dítě, takže to bude nějak zjišťovat čestným prohlášením či podobným administrativním úkonem? A co když se přihlásí dva rodiče? Jak se spor bude řešit?” ptá se Filip Pertold.

Časopis Respekt cituje studii think-tanku IDEA při CERGE-EI s názvem Rozdílné ekonomické dopady krize Covid-19  na muže a ženy v Česku autorů Andrease Menzela a Martiny Miotto. V článku Respekt hodnotí nová pravidla na zálohované výživné, která začala platit od 1. července 2021.

Rozvrátí slíbená úroveň učitelských platů opravdu veřejné finance? Otázka, kterou si klade Daniel Münich v blogu na ceskapozice.lidovky.cz. „Současné vládě se během několika let podařilo to, co se nepodařilo žádné předchozí. Vytáhla relativní platy českých učitelů z nejnižších úrovní na průměr členských zemí EU. Zároveň se jí podařilo naplnit programový slib, kterému po špatných zkušenostech z minula věřil málokdo,” píše Daniel Münich.