Novinky

CERGE-EI v médiích – výběr z březnových výstupů

20. dubna 2022

Dopady krize na Ukrajině nebo ceny plynu a elektřiny patřily k hlavním tématům, která výzkumníci CERGE-EI v médiích komentovali. Think-tank IDEA pak vydal v březnu novou studii s názvem “Odchody z učitelské profese v Evropě.”

Média informovala mimo jiné o tom, že byli výzkumníci CERGE-EI jmenováni do dalších poradních a vědeckých funkcí. Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš sestavil tým poradců, jehož členem je vědecký pracovník CERGE-EI Ole Jann. Profesor Štěpán Jurajda byl jmenován místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Zásadním tématem v médiích zůstává aktuální situace na Ukrajině. Její ekonomické dopady i růst cen plynu a jeho dodávky z Ruska do Evropy komentoval Jan Švejnar v pořadech České televize “Události, komentáře” a “Otázky Václava Moravce.” O podobných tématech mluvil také v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Daniel Münich pakpro Hospodářské noviny komentoval problematiku integrace Ukrajinců v České republice.

1  2

3  MunichDaniel

Think-tank IDEA v březnu představil slovenské rozšíření své unikátní online aplikace mapující svět vědeckých časopisů, jejich citovanost a vědecký vliv. Přístup k aplikaci zde.

IDEA APP 2

Think-tank IDEA také publikoval novou studii. Filip Pertold a Miroslava Federičová v ní shrnují zjištění původního empirického výzkumu dlouhodobých trendů v opouštění učitelské profese v evropských regionech včetně České republiky. Pro Českou republiku a celý středoevropský region zemí zjistili, že během ekonomické transformace docházelo k odlivu mladých učitelů-mužů z učitelské profese. To je pravděpodobně způsobeno lepšími možnostmi v alternativních profesích. O studii informoval mimo jiné web avcr.cz, Český rozhlas Radiožurnál, Lidové noviny nebo pedagogicke.info.