Novinky

CERGE-EI v médiích: srpnový výběr vystoupení našich expertů

31. srpna 2020

Platy učitelů i politiků, zrušení superhrubé mzdy, vládní kroky při hledání cesty z ekonomické krize nebo dopady koronavirové pandemie na duševní zdraví byla témata, k nimž se v průběhu srpna vyjadřovali ekonomové z CERGE-EI a think tanku IDEA. Pravidelně aktualizovaný výběr vystoupení našich expertů v médiích najdete zde.

Filip Pertold v rozhovoru pro Seznam Zprávy komentoval plán ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na snížení platů pro politiky. "Náš výzkum na komunální úrovni ukázal, že vyšší platy mohou dopomoci k tomu, že mají voliči více z čeho vybírat, tj. že je větší počet kandidátů na jedno místo v obecním zastupitelstvu," připomněl Filip výsledky studie, na níž pracoval společně s Jánem Palgutou. Stejné téma Filip komentoval také pro web CNN Prima News.

Filip Matějka se vyjadřoval ke krokům, jimiž se vláda snaží zmírňovat nastupující ekonomickou krizi. "Na začátku si myslím, že ten směr byl poměrně dobrý a teď v poslední době musím říct, že to je větší a větší chaos," řekl v rozhovoru pro Český Rozhlas. Počínání vlády i Evropské unie hodnotil také v rozhovoru pro deník Právo. Poslední srpnovou neděli byl Filip hostem Otázek Václava Moravce.

Studie z programu IDEA anti COVID-19 o vlivu koronavirové pandemie na duševní zdraví zaujala Českou televizi, ČTK i Hospodářské noviny. Autoři studie Vojtěch Bartoš, Jana Cahlíková, Michal Bauer a Julie Chytilová zjistili, že v době koronavirové nákazy přibylo lidí s příznaky depresí a úzkostí. Nejvíce situace dopadala na ženy, mladé lidi a osoby s výpadkem příjmů.

Vilém Semerák, který se dlouhodobě specializuje na čínskou ekonomiku, komentoval na konferenci Asociace pro mezinárodní otázky možný dopad cesty předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Taiwan na české-čínské obchodní vztahy. Citoval ho například web idnes.cz a rozhovor na stejné téma pro Respekt s ním vedla Kateřina Šafaříková.

Jan Švejnar byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce, kde hodnotil vývoj ekonomické situace v České republice i pomocná opatření vlády a jejich účinnost. Pro Českou televizi komentoval Jan Švejnar také  česko-americké obchodní vztahy.

Zdanění superhrubé mzdy, peníze navíc pro důchodce nebo platy učitelů byla témata rozhovorů Daniela Münicha pro Český rozhlas.