Novinky

CERGE-EI v médiích: prosincový výběr vystoupení našich expertů

6. ledna 2021

Udělení druhého ERC grantu, téma mezd, školství i pokračující debata o výsledcích protiepidemických opatření a obnově české ekonomiky byla témata, k nimž se v průběhu prosince vyjádřili odborníci z CERGE-EI a think-tanku IDEA. Naši zástupci se zúčastnili konference, která se týkala trendů na trhu práce. Také vyšla nová studie IDEA o dopadech nedostatečné gramotnosti.

Filip Matějka osvětluje práci na výzkumu roztříštěné pozornosti při rozhodování, kterou podpořil již podruhé grant ERC. Další podrobnosti o teorii racionální nepozornosti udává v rozhovorech pro Interview ČT24  a seznamzpravy.cz.

O trendech na trhu práce diskutoval Štěpán Jurajda na konferenci Svazu průmyslu a obchodu ČR.  Alena Bičáková komentuje návrh na společný unijní výpočet minimální mzdy a téma vyplácení stejných mezd na stejných pozcích v různých regionech.

Na téma obnovy české ekonomiky a extrémního nárůstu nejistoty hovoří Jan Švejnar. Dopady pandemie na ekonomiku USA a Evropy komentuje profesor Švejnar v rozhovoru pro E15. K lockdownu a dopadům podzimních vládních opatření v ČR se také vyjadřuje René Levinský.

Nevzdělané děti stojí miliardy - to je téma nové studie IDEA o dopadech kvalitnějšího vzdělání poskytnutého nedostatečně gramotným patnáctiletým žákům na dlouhodobý růst české ekonomiky v budoucích dekádách uveřejněné také v článku Hospodářských novin. Dopady online výuky na vědomosti a dovednosti žáků a využití antigenních testů ve školství rozebírá Daniel Münich v rozhovoru pro Český rozhlas.