Novinky

CERGE-EI v médiích: listopadový výběr vystoupení našich expertů

14. prosince 2020

Otevírání škol, výsledky amerických prezidentských voleb i pokračující debata o daňových změnách byla témata, k nimž se v průběhu listopadu vyjádřili odborníci z CERGE-EI a think-tanku IDEA. Naši zástupci vystoupili také na řadě konferencí, které se týkaly epidemie covid-19, ale i budoucnosti českého průmyslu nebo vzdělání.

Zvolení Joe Bidena americkým prezidentem komentoval pro česká média Jan Švejnar. V rozhovoru pro časopis Ekonom vysvětlil, proč podle něj nástupce Donalda Trumpa bude chtít posílit euro-americkou spolupráci. Několik vstupů s Janem Švejnarem, v nichž hovořil také o CERGE-EI a vzdělávacím systém v ČR a USA, mohli sledovat diváci pořadu České televize Dobré ráno. 

Klára Kalíšková z think tanku IDEA opakovaně odpovídala na otázky spojené se zrušením superhrubé mzdy a dalšími změnami daňového systému, o němž tento měsíc jednal parlament. 

Práce z domova v České republice byla tématem rozhovoru Petra Jánského pro Radio Wave. Téma, které vychází ze studie think tanku IDEA zpracoval také týdeník HROT. 

Debatu o otevření škol, ale také o dopady epidemie covid-19 na vzdělávací systém komentovali René Levínský, Daniel Münich, Štěpán Jurajda i Václav Korbel.

Štěpán Jurajda byl hostem diskuse na tématem Přínosy průmyslu 4.0 nejen v době krize, kterou pořádal Svaz průmyslu a obchodu ČR. Štěpán prezentoval studii CERGE-EI o zavádění pokročilých technologií.

V panelové diskusi "Pandemie: Fakta a nejbližší výhledy", kterou pořádal Nadační fond Neuron, se špičkový čeští vědci zabývali různými tématy spojenými s koronavirovou krizí. Jakub Steiner ve svém příspěvku přiblížil, jak matematické modely mohou pomoct zpomalit šíření infekce. Julie Chytilová mluvila o výzkumu dopadů pandemie na duševní zdraví lidí.