Novinky

CERGE-EI v médiích: lednový výběr vystoupení našich expertů

8. února 2021

Pokrok v procesu očkování, trh práce, vývoj nezaměstnanosti, návrat dětí do škol a pokračující debata o zotavení a budoucnosti české ekonomiky v době pokoronavirové byla témata, k nimž se v průběhu ledna vyjádřili odborníci z CERGE-EI a think-tanku IDEA. Média také publikovala smutnou zprávu o odchodu profesora Mejstříka, která zasáhla nejen ekonomickou komunitu.

Renesanční ekonom a pedagog, elitní ekonomický desetibojař jsou některé z novinových titulků, které ctí práci profesora Mejstříka a jeho nesporné zásluhy jako významného českého ekonoma. Pro nás na CERGE-EI byl Profesor Mejstřík také přítelem a blízkým kolegou, jež na počátku 90. let působil jako úřadující ředitel a byl zakládajícím ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd.

Postcovidový čas na trhu práce, či jak minimalizovat důsledky výpadku výuky ovlivňující budoucí úspěšnost na trhu práce a v celé společnosti, diskutoval Štěpán Jurajda v rozhovoru pro Olomoucký deník.

Jak vybudovat lepší Česko a co přesně by měla vláda udělat příští rok, aby se v naší zemi žilo lépe? To a další důležité otázky zodpověděli Jan Švejnar a Štěpán Jurajda.

René Levinský se zúčastnil diskuze o dopadech nedostatku vakcín na boj proti koronaviru v pořadu 90’ ČT24.

Akademie věd České Republiky a Univerzita Karlova budou společně podporovat žádosti o prestižní granty ERC. Filip Matějka se stal členem expertní skupiny, která bude pomáhat výzkumným pracovníkům žádajícím o grant ERC. Matějkův úspěch - získání druhého návazného grantu ERC Consolidator - byl uveden mezi velkými úspěchy českých vědců působících v České republice i v zahraničí v loňském roce.

Daniel Münich komentoval žhavé téma návratu dětí do škol pro Odpolední Plus na Českém Rozhlasu. Dalším tématem, které Münich představil, byly důležité výsledky aktualizované aplikace IDEA. Tato online aplikace mapuje časopisecký publikační výkon a personální autorské zázemí českých výzkumných pracovišť podle oborů. Jejím velkým přínosem je, že poskytuje informaci o oborové velikosti pracovišť co do počtu publikujících autorů a její výsledky odhalují kvalitu malých pracovišť, která pozornosti národního hodnocení většinou uniká.