Novinky

CEREGE-EI v médiích – výběr z říjnových výstupů

8. listopadu 2021

Situace v České republice před volbami a po volbách, výzvy, které čekají příští vládu, růst úrokových sazeb, nebo vyhlášení laureátů Nobelovy ceny za rok 2021 – to jsou témata, která komentovali odborníci CERGE-EI v říjnu v médiích.

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. „Trojice laureátů nám poskytla nový pohled na pracovní trh a ukázala, jaké závěry týkající se příčiny a následků mohou být odvozeny z přírodních experimentů. Tento přístup se rozšířil i do dalších oblastí a znamenal revoluci v empirickém výzkumu,“ uvedla v prohlášení švédská akademie. K práci laureátů se v médiích vyjadřoval Filip Pertold pro novinky.cz, respekt.cz a Českou televizi, Štěpán Jurajda pro Lidové noviny a Jan Švejnar například pro ČTK nebo server fxstreet.cz.

Právě Jan Švejnar poskytl několik velkých rozhovorů. V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutoval o rozhodnutí České národní banky zvýšit úrokové sazby s bývalým guvernérem Miroslavem Singerem. V rozhovoru pro e15.cz a v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi pak komentoval současnou situaci v České republice a možný vývoj po parlamentních volbách.

SvejnarE15    SvejnarOVM    SvejnarLidovky

“Popisuji formy bláznovství a dávám ji učená jména,” říká v rozhovoru pro universitas.cz Jakub Steiner. Mluví v něm o své práci, výzkumu, ale take o svém životě a zkušenostech.

SteinerUniversitas

“Nejlepší cesta, kterou máme. Raději jedoduchost než dokonalost,” říká v rozhovoru pro časopis Vesmír Filip Matějka. Ten take v pořadu Interview na CNN Prima News diskutoval s bývalým členem ČNB o růstu cen nemovistostí.

MatejkaVesmir   MatejkaCNN

Štěpán Jurajda se v rozhovoru pro Lidové noviny komentoval stav veřejných finance i výsledky voleb. Poukázal mimo jiné na to, že “zásadní rozhodnutí důchodové reform jsme relativní nečinností už vlastně udělali. Za deset let se kvůli důchodům velkých kohort Husákových dětí stav veřejných finance rapidně zhorší.”

JurajdaLidovky

Velký zájem médií vyvolala studie Filipa Pertolda a Otakara Kořínka, která porovnávala programy politických stran s ohledem na rodinnou politiku. Této studii se mimo jiné věnovaly denikn.cz, novinky.cz, idnes.cz nebo blesk.cz. Filip Pertold komentoval v médiích take zvýšení cen energií a jeho dopad na české domácnosti, mimo jiné pro zpravodajské server aktualne.cz, denikn.cz a ekonom.cz.

PertoldEkonom

Silvester van Koten take komentoval zdražování energií, a to v rozhovoru pro ekonom.cz. Ceny plynu a elektřiny by se podle něho měly ze současných úrovní snížit na jaře.

Studie "Máminka nebo školka?" Aleny Bičákové, Kláry Kalíškové a Lucie Zapletalové, která byla vydána v srpnu, stále vyvolává zájem médií. Alena Bičáková se k tématu vyjadřovala mimo jiné v pořadu Pro a proti v Českém rozhlase nebo v rozhovoru pro reporterpremium.cz.

BicakovaRepoter   BicakovaProaProti