Novinky
Jan Švejnar získal Cenu IZA za ekonomii práce pro rok 2015
// CREATION DATE // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>14. dubna 2015
// CREATION DATE MOVED UP ?>Český ekonom Jan Švejnar, působící jako profesor globální politické ekonomie a ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku (Center on Global Economic Governance) na Kolumbijské univerzitě ve státě New York a spoluzakladatel pražského institutu CERGE-EI, získal Cenu IZA. Jde o ocenění za vědeckou práci věnovanou tématům ekonomie práce, ekonomického rozvoje a přechodu od socialistické k tržní ekonomice. Cenu IZA uděluje Institut pro studium práce (Institute for the Study of Labor; IZA) sídlící v německém Bonnu a je nejvýznamnějším vědeckým oceněním na světě udělovaným na poli ekonomie práce.
Nový ekonomický talent 2015 — finalisté vybráni
// CREATION DATE // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>7. dubna 2015
// CREATION DATE MOVED UP ?>Do letošního ročníku studentské soutěže Nový ekonomický talent se přihlásilo 138 studentů z 94 univerzit v 55 zemích. Do prvního kola bylo přijato 120 prací.
Národohospodářský ústav partnerem projektů financovaných Norskými fondy
// CREATION DATE // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>23. března 2015
// CREATION DATE MOVED UP ?>Národohospodářský ústav AV ČR v. v. i., jedna ze dvou zakladatelských institucí společného pracoviště CERGE-EI, se účastní řešení dvou projektů podpořených Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.
Seminář think tanku IDEA: Jít do důchodu nebo pracovat?
// CREATION DATE // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>11. února 2015
// CREATION DATE MOVED UP ?>Think tank IDEA při CERGE-EI uspořádal dne 10. 2. 2015 odborný seminář s názvem „Motivace seniorů k práci státem a jejich zaměstnanost”. Na semináři byly prezentovány průběžné výsledky studie Jiřího Šatavy pro Evropskou komisi. Studie upozorňuje na to, že kvůli rostoucím deficitům v důchodovém systému je třeba motivovat starší pracovníky, aby zůstávali v pracovním procesu minimálně do důchodového věku, pokud možno i déle. Ačkoli se věk odchodu do důchodu v České republice postupně zvyšuje, stále zůstává výrazně pod průměrem EU.