Novinky

CERGE-EI plně podporuje postoj Univerzity Karlovy k situaci na Ukrajině

24. února 2022

Dnes, 24. února, vydala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková prohlášení k aktuální situaci na Ukrajině. Profesorka Králíčková ve svém prohlášení uvedla: „Jako rektorka společně s vedením Univerzity Karlovy důrazně odsuzuji jakoukoliv formu agrese, zvláště takové, jakou právě teď podniká putinovské Rusko.

Jde o nesmírně nebezpečný krok, který ohrožuje životy obyvatel Evropy - včetně mnoha kolegyň, kolegů, studentek a studentů. Jde o krok, který vrací svět zpátky! Opět se ukazuje, jak je důležité studium, kritické myšlení, pochopení historie i současného složitého světa. Vyzývám akademiky nejen naší univerzity, ale i další, aby důrazně podpořili svobodnou a demokratickou společnost, a řekli válečné agresi jasné ne.“

Děkan Fakulty sociálních věd Tomáš Karásek vyzval všechny členy akademické obce, aby se připojili k protestu proti agresi Putinova Ruska: „Jsem šokován útokem na Ukrajinu, který je flagrantním a nevyprovokovaným porušením zásadních norem a principů mezinárodního společenství. Věřím, že Česká republika a další členské státy NATO a Evropské unie poskytnou Ukrajině veškerou dostupnou pomoc a podpoří její odpor proti agresorovi. Jako země, která se stala během 20. století dvakrát obětí zahraniční invaze, bychom měli v této věci pociťovat zvláštní závazek.

Jako děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy současně vyjadřuji podporu ukrajinským studentům a akademikům. Poskytneme okamžitou organizační a finanční podporu těm ukrajinským kolegyním a kolegům, kteří v současnosti působí na FSV UK a budou ji potřebovat. Vyzývám všechny členy akademické obce, aby se připojili k protestu proti agresi Putinova Ruska a podpořili svobodnou a nezávislou Ukrajinu."

Vedení CERGE-EI plně podporuje postoj Karlovy Univerzity. "Cílem vzdělávání je přispívat ke zdravé a produktivní společnosti, vzdělávat ty, kteří budou budovat a tvořit. Nezbývá nám, než se zoufale dívat na nesmyslnou destrukci, násilí a agresi. Svět patří lidem, kteří spolupracují, ne těm, kteří bojují,“ uvedl ředitel CERGE-EI Sergey Slobodyan.

UkrVlajka