Novinky

Sebastian Ottinger: I pár lidí může něco změnit

30. ledna 2023

Kdy a proč se státní zřízení mění? A záleží na národních vůdcích? V nejnovější epizodě Talking Economics se Katarína Stehlíková a Sebastian Ottinger podívali do evropské historie a z pohledu politické ekonomie diskutují o jejím významu pro institucionální změny třeba v dnešní Číně, nebo Rusku. 

 Poslechnete si podcast button

„V ekonomii a ve vědě obecněji víme, že na státních zřízeních, jako je třeba demokracie, záleží. Mají význam třeba pro ekonomický růst. Z historie víme, že státní zřízení mohou být velmi trvalé. Někdy se ale mohou velmi rychle změnit a to se obvykle děje společně s veřejnými protesty. (…) A často to nemusí být změna k lepšímu. Myslíme si, že známe některé faktory, které mohou vyvolat změny státních zřízení – ekonomický úpadek nebo krize, ale také politická krize. Když se podíváme na dnešní Rusko – neúspěšná válka by mohla být něčím, co by mohlo vyvolat veřejné nepokoje a změnu režimu.

Víme také, že na lídrech záleží (…), protože se v nich, kromě jiného, koncentrurjí očekávání. I jen pár lidí může něco změnit. Když se vrátíme k Rusku, ano, možná je to jen 10 lidí, které potřebujeme skutečně přimět k organizaci změn zpět v Rusku. Pokud těmto lidem dovolíme, aby s námi zůstali a dostali se do kontaktu s našim státním zřízením, (...) mohli bychom mít větší šanci skutečně prosadit změnu.“ 

IMG 3772 resized

Sebastian Ottinger je odborným asistentem na CERGE-EI od září 2022. Je aplikovaným mikroekonomem se zájmem o výzkumné projekty v oblasti urbánní a politické ekonomie s důrazem na evropskou, nebo americkou ekonomickou historii. Doktorský titul získal v roce 2021 z UCLA Anderson School of Management.

Podcast v angličtině si můžete poslouchat na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts a YouTube.

Talking Economics banner 1200x500