Novinky

První žena v čele Univerzity Karlovy. Prezident jmenoval Milenu Králíčkovou rektorkou.

27. ledna 2022

Prezident Miloš Zeman jmenoval Milenu Králíčkovou rektorkou Univerzity Karlovy na Pražském hradě, ve středu 26. ledna 2022. Poprvé od založení UK v roce 1348 tak bude v jejím čele žena.

Kralickova1

Profesorku Milenu Králíčkovou zvolil akademický senát rektorkou na podzim. Ve volbě porazila svého jediného protikandidáta, profesora historie Michala Stehlíka z FF UK. Profesorka vystřídá rektora Tomáše Zimu, který v čele univerzity strávil dva čtyřleté mandáty, což je maximum.

Kralickova3

Milena Králíčková byla dosud prorektorkou UK pro studijní záležitosti. Její kariéra je spjata s Lékařskou fakultou UK v Plzni, má za sebou i stáž na Harvardské univerzitě. Mandátu se ujme od úterý 1. února 2022. Funkční období končí v lednu 2026.

Kralickova2

Po svém zvolení akademickým senátem na podzim minulého roku Milena Králíčková řekla:

„Před 120 lety začínaly ženy studovat v Čechách na vysokých školách. Dnes je to tak, že ženy tu na některých oborech převažují. Nesmírně si vážím vaší důvěry a věřím, že ji nezklamu. Děkuji všem kolegům, kteří mi pomáhali. Děkuji za podporu a spolupráci. A úplně na závěr děkuji své rodině, svému manželovi a dcerám, bez nich bych tu dnes nestála." 

Kralickova4

Na slavnostním ceremoniálu jmenoval prezident Miloš Zeman také rektory dalších vysokých škol. Například Akademii výtvarných umění (AVU) nově povede Maria Topolčanská, Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petr Michálek. Rektorem Univerzity Pardubice se stal Libor Čapek, na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál volby Ladislav Janíček a mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Kralickova5

Zvolený rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam se programu nezúčastnil, protože je prý dle prezidenta nemocen a „Hrad mu pošle listinu poštou“, uvedla ČTK.

Kralickova6