Novinky

Nový profesor na CERGE-EI

22. června 2023

Prezident republiky Petr Pavel předal v Karolinu Univerzity Karlovy dekrety novým profesorkám a profesorům. Mezi nimi i prof. RNDr. Filipu Matějkovi, Ph.D. z CERGE-EI pro obor ekonomické teorie. Blahopřejeme !

Dne 21. června se v historické aule Karolina Univerzita Karlova konal slavnostní ceremoniál, na kterém prezident republiky Petr Pavel předal jmenovací dekrety 87 přítomným profesorkám a profesorům. Celkem bylo jmenováno 91 profesorek a profesorů, jejichž účinnost začala 18. května 2023, a dva profesoři, jejichž účinnost začala 6. června 2023. Z těchto nově jmenovaných profesorek a profesorů pochází třicet z Univerzity Karlovy. Prezident tímto aktem obnovil tradici, kdy jako nejvyšší ústavní činitel jmenuje nové profesory a profesorky na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol a osobně se účastní předávacího aktu.

Na ceremoniálu byli přítomni také další významní hosté, mezi nimiž byli ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, předseda České konference rektorů Martin Bareš, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, předseda Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství Robert Plaga, předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil, státní tajemník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys a zástupci dalších vysokých škol.

Na začátku ceremoniálu měla slovo rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, která vyjádřila svou vděčnost za přítomnost prezidenta České republiky na slavnostním ceremoniálu po mnoha letech. Poděkovala prezidentovi za jeho veřejnou podporu, kterou zmínil ve svém nedávném projevu. Rektorka ocenila prezidentovu snahu o aktivní řešení finanční situace českých akademických pracovišť, která je podle něj klíčová pro zemi, aby se stala ekonomicky a mezinárodně významným hráčem v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.