Novinky

CERGE-EI v médiích: výběr ze srpnových výstupů

9. září 2021

Rozpočet na rok 2022, platy učitelů nebo investice do vzdělání. To jsou témata, ke kterým se v českých médiích v srpnu vyjadřovali odborníci CERGE-EI.

Vliv pandemie na globální a českou ekonomiku nebo růst inflace v České republice byla témata diskuse v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. Jeho hostem byl profesor Jan Švejnar. Ten pro stejnou televizní staici také hodnotil plány na státní rozpočet pro rok 2022. "Schodek rozpočtu v době krize je rozumný, je ale potřeba chytře investovat. Jakmile stát dostane ekonomiku do silné konjunktury, bude čas na rozpočtový přebytek,” tvrdí Jan Švejnar.

SvejnarSrpenOpr

“Nemůže všechno rozhodovat jeden muž,” říká v rozhovoru pro Respekt Filip Matějka. Mluví v něm o volbách, důchodech nebo o způsobu rozhodování v rámci hnutí ANO. “Zní to asi sexy, říct:'Já vím, co je správně a co se bude dělat.' Takový osvícený velký šéf je ale fikce. Nikdo takový, kdo by to zvládl, se nenarodil,” tvrdí Filip Matějka.

MatejkaSrpenOpr

Velký zájem médií vzbudila studie Aleny Bičákové, Kláry Kalíškové a Lucie Zapletalové s názvem “Maminka, nebo školka? Dopady prodloužení čerpání rodičovského příspěvku na budoucí vzdělání a pracovní uplatnění dětí.” Alena Bičáková k tématu vystupovala ve Studiu 6 ČT24, téma zpracovaly mimo jiné zpravodajské servery seznamzpravy.cz, aktualne.cz, eurozpravy.cz, novinky.cz, rozhlasové stanice Český rozhlas Plus, Rádio City, Expres FM nebo Classic Praha.

BicakovaSrpenOpr

Média se dále věnovala studii Daniela Münicha “Platy učitelů v roce 2020. Usne Česko na vavřínech?” O studii informovaly mimo jiné Hospodářské noviny a Respekt, Daniel k tématu poskytl rozhovor pro CNN Prima News. Nejen o platech učitelů, ale také o školství a začátku dalšího školního roku pak mluvil v pořadech Interview ČT24 a Interview Plus Českého rozhlasu Plus.

MunichSrpenOpr