Novinky

Gérard Roland: říše, národní státy a demokracie: pohled na válku na Ukrajině

29. listopadu 2022

Říše, národní státy a demokracie: pohled na válku na Ukrajině. To je téma, o kterém diskutovala Katarína Stehlíková s naším vzácným hostem, profesorem Gérardem Rolandem, v nejnovější epizodě podcastu Talking Economics

Poslechnete si podcast button

„Mezinárodním vztahům po velmi dlouhou dobu dominovala rivalita mezi říšemi," říká profesor Roland a vysvětluje: "Abychom pochopili dnešní situaci: říše pořád existují, pak máme národní státy a máme demokracii. A chovají se jinak. Říše mají obvykle přirozenou tendenci k expanzi (…), protože expanze území dává půdu, dává zdroje. Rusko a především Putin, vidí svět jako svět říší. Jeho světonázorem je pohled na svět z 19. století, kdy se svět skládal z říší a v této situaci je zcela legitimní, aby se říše rozšiřovala. Ukrajina na druhou stranu ukázala vůli stát se skutečnou demokracií a to je světonázor, který se zcela bije s Putinovým imperialistickým světonázorem. (…) To, co se děje na Ukrajině, není jen o Rusku. Jde skutečně o budoucnost mezinárodního řádu. Vrátíme se zpět k mezinárodnímu řádu založenému na imperialismu a mocenských vztazích, nebo se posuneme dále? “

2022 11 21 10.01.36

Profesor Gérard Roland je členem výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, E. Morris Coxe profesorem ekonomie a profesorem politologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Jeho rané dílo zahrnuje politickou ekonomii komunismu. Po roce 1990 se stal jedním z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových učenců v oblasti transformační ekonomie. Zaměřuje se také na vliv kultury a politických institucí na prosperitu zemí.

Podcast v angličtině můžete poslouchat na Spotify,  Google Podcasts,  Apple Podcasts a YouTube.

Talking Economics banner 1200x500