Novinky

ČR si v konkurenceschopnosti polepšila a vrátila se mezi 30 nejkonkurenceschopnějších ekonomik

1. června 2015

Think-tank IDEA při CERGE-EI jako jediný odborný spolupracující partner za Českou republiku a švýcarský institut IMD dnes společně zveřejnili již 27. vydání žebříčku konkurenceschopnosti, ve kterém porovnává konkurenceschopnost 61 ekonomik světa. Česká republika v novém žebříčku postoupila na 29. místo, takže nejen zůstává nejkonkurenceschopnější zemí z visegrádské čtyřky a druhou nejlepší ekonomikou mezi novými členy EU, ale posunula se např. před Francii.

Česká republika si v žebříčku pro rok 2015 v porovnání s předchozím rokem opět polepšila a posunula se tak celkově na 29. pozici mezi srovnávanými ekonomikami. Na 29. místě byla ČR v ročence IMD naposledy v roce 2010. Ke zlepšení pozice České republiky přispěl ekonomický růst, pozitivní vývoj vládních financí a zlepšení motivace a organizace v podnikové sféře.  Tyto faktory dohromady vedly ke zlepšení relativní pozice ČR v oblasti ekonomické výkonnosti (26. pozice), efektivity vlády (31) a efektivity podnikatelského sektoru (31).

Ve srovnání s ostatními zeměmi je česká ekonomika podle IMD atraktivní díky kvalifikované pracovní síle, nákladové konkurenceschopnosti, úrovni vzdělanosti a spolehlivé infrastruktuře. Konkurenceschopnost naopak zhoršovaly nedokončená reforma penzí, míra příspěvků zaměstnavatelů na sociální zabezpečení, byrokracie ovliňující podnikání a také nižší úroveň rozvoje finančních trhů.

První místo žebříčku si podobně jako v minulém roce udržely USA, na druhé místo se posunul Hongkong. Třetí místo si udržel Singapur, na čtvrté místo kleslo z loňské druhé pozice Švýcarsko. Ze zemí EU se nejvýše umístilo Lucembursko (6), dále Dánsko (8), Švédsko (9) a Německo (10). V průměru si spíše pohoršily země BRIC(S): lepší hodnocení získala pouze Čína (a Hongkong), Indie stagnovala a Brazílie klesla na 54. místo. Zcela nově se v roce 2015 v žebříčku objevilo Mongolsko, které obsadilo 57. místo.

Do žebříčku výrazně zasáhla ukrajinská krize a související zostření politických a hospodářských vztahů s Ruskou federací: Ukrajina se propadla o 11 pozic na předposlední 60. příčku (horší hodnocení obdržela pouze Venezuela), Rusko si pohoršilo o 7 míst na výslednou 45. příčku.

Z pohledu aktuálního dění v Řecku je velmi zajímavým a pozitivním výsledkem skutečnost, že Řecko si v žebříčku konkurenceschopnosti polepšilo oproti květnu 2014 o sedm míst a je nyní na 50. místě, i když zlepšení souvisí především se změnami v podnikatelském sektoru. Výsledky obsahují dokonce určitý příslib zmírnění divergentních tendencí v Eurozóně: zatímco Řecko, Španělsko i Itálie zaznamenaly v žebříčku IMD zlepšení, Německo, Rakousko, Nizozemí a Francie naopak pokles.

Výsledná kompletní ročenka IMD World Competitiveness Yearbook bude vydaná v červnu 2015.