Novinky

Jan Švejnar vystoupí v diskuzi světových ekonomů o směřování Evropy

15. dubna 2015

O půlnoci ze středy na čtvrtek 15. - 16. dubna v době 00-1:30 hod. SELČ (18-19:30 hodin newyorského času) bude možno sledovat on-line panelovou diskuzi na téma Evropa: Současná situace a cesta vpřed, která se uskuteční na Centru globální hospodářské politiky na Columbia University (CGEG).

Panelové diskuze se kromě Jana Švejnara z IDEA při CERGE-EI jako hlavní vystupující zúčastní ministr financí Spolkové republiky Německo Wolfgang Schäuble, držitelé Nobelovy ceny za ekonomii Joseph E. Stiglitz a Edmund S. Phelps a dále profesor ekonomie z Columbia University Alessandra Casella.

V diskusi zazní otázky týkající se budoucnosti Eurozóny a velmi pravděpodobně se diskuze dotkne i tématu vhodnosti přijetí Eura pro Českou republiku a další země střední Evropy. Detaily o připravované akci a jména všech účastníků najdete zde. Streamovaný přenos z průběhu debaty lze online sledovat na webu Centra globální hospodářské politiky.  

Tématem výhodnosti přijetí Eura pro Českou republiku se zabývala již dříve studie Jana Švejnara a Viléma Semeráka z IDEA při CERGE-EI  Evropská krize - Dopady měnové (dez)integrace na ČR (anglické shrnutí zde).

AKTUALIZACE

Záznam přednášky je dostupný zde.

Doporučujeme si poslechnout přednášku ministra financí Wolfganga Schäubla od 15. minuty. Panelová diskuze začíná od 30. minuty. O vstupu ČR do eurozóny prof. Švejnar hovoří v 55. minutě.