Novinky

Cenu za nejlepší studentskou práci získal doktorand CERGE-EI

8. října 2015

Během konference Slovak Economic Association Meeting, která se uskutečnila ve dnech 2. a 3. října v Košicích, získal Ján Palguta cenu za nejlepší studentský paper. Ján je studentem doktorského programu ekonomie na CERGE-EI, kde zároveň působí jako juniorní výzkumný pracovník.

Vítězná práce s názvem "Political Rent-Seeking in Public Procurement: Evidence from the Entry of Political Challengers at Electoral Thresholds" ukazuje, že vstup dodatečné politické strany do obecního zastupitelstva posiluje politickou odpovědnost zastupitelů a omezuje dolování renty ve veřejných zakázkách.

Článek predikuje nenáhodný vstup politických stran do zastupitelstev pomocí informace o překročení 5% volebního limitu v poměrném volebním systému. Na datech ze zastupitelstev obcí v České republice článek prokazuje, že zastupitelé zadávají menší počet veřejných zakázek sponzorům politických stran, když do zastupitelstva vstoupí další politická strana. Zároveň se zdvojnásobí cenové úspory v zakázkách a ty se otevřou většímu počtu firem. Vstup další strany přináší větší benefity tam, kde jsou motivace pro vzájemné monitorování se politiků silnější, jako například v menších zastupitelstvech nebo v zastupitelstvech s menším počtem stran. Výsledky podtrhují roli lokálních politických uskupení pro vynucování politické odpovědnosti a význam dostupnosti informací o jednání politiků v zastupitelstvech.