Zprávy

Ekonomický výzkum na CERGE-EI součástí festivalu Týden vědy a techniky

14. listopadu 2019

Prezentacemi témat současného ekonomického výzkumu se CERGE-EI připojuje k největšímu vědeckému festivalu v ČR Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd ČR. Akce s názvem "30 let po sametové revoluci: Od transformační ekonomie ke globálním tématům" je zároveň připomínkou výročí pádu komunistického režimu, které připadá na 17. listopadu.

"Třicáté výročí sametové revoluce je skvělou příležitostí ukázat, jak se proměnil ekonomický výzkumu od doby, kdy nejen vědce rozdělovala železná opona,” uvedl ředitel CERGE-EI Sergey Slobodyan.  

"Témata, kterými se zabýváme na CERGE-EI jsou tatáž, která řeší ekonomové všude na světě. Z toho je jasně patrné, že plníme poslání, s nímž bylo CERGE-EI založeno – být uznávaným evropským centrem excelence a inovace v oblasti ekonomického výzkumu a vzdělávání," dodal Slobodyan.

Svůj výzkum v pátek 15. listopadu představí Filip Matějka, Michal Bauer, Mariola Pytliková, Marek Kapička, Klára Kalíšková (think tank IDEA), Jaroslav Borovička (absolvent CERGE-EI;New York University) a Jamie Hentall-MacCuish (University College London). 

Již ve čtvrtek 14. listopadu se v sídle Akademie věd ČR konala veřejná přednáška Filipa Pertolda s názvem Senioři na trhu práce. 

Součástí Týdne vědy a techniky byly již tradičně také oblíbené komentované prohlídky Schebkova paláce, sídla CERGE-EI. Veřejnosti byla otevřena také knihovna Jana Kmenty. 

 

 
 

Studie IDEA o globalizaci vědy na prestižním webu Nature Index

18. října 2019

Studie výzkumníků think tanku IDEA o globalizaci vědy neušla pozornosti prestižního webu Nature Index. Vít Macháček a Martin Srholec vytvořili interaktivní aplikaci, která srovnává míru globálnosti ve sdílení vědeckých poznatků napříč státy, obory i vývoj v čase. Věda je tím globalizovanější, čím častěji vědci publikují ve stejných časopisech jako jejich typičtí souputníci ze zahraničí.

Více…

 
 

Nobelovu cenu dostali experimentální ekonomové za boj s chudobou

14. října 2019

Nobelovu cenu za ekonomii letos získala trojice vědců, kteří využívají metody experimentální ekonomie pro zmírnění chudoby. Abhijit Banerjee (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA), Esther Duflo (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA) a Michael Kremer (Harvardská univerzita v Cambridge, USA) pracují s metodou, díky které jsou schopni hodnotit efektivitu konkrétních forem rozvojové pomoci.

Více…

 
 

Nová série přednášek špičkových vědců na CERGE - EI

7. října 2019

Vynikající čeští vědci z různých oborů budou hosty nového přednáškového cyklu The CCC Lecture Series, který společně organizují CERGE-EI a CTS (Centrum pro teoretická studia). Cílem pořadatelů je poskytnout vědcům platformu pro interdisciplinární diskusi a podpořit spolupráci špičkových odborníků napříč obory. Obě pořádající instituce jsou společnými pracovišti Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.

Více…