Novinky

Marek Kapička: Snížení úrokových sazeb spíše nepomůže, lepší by byla cílená fiskální pomoc zasaženým odvětvím

18. března 2020

Snižování úrokových sazeb v době epidemie koronaviru nebude mít velký efekt, míní ekonom a pedagog CERGE-EI Marek Kapička. Lepším řešením současné situace by podle něj byla cílená fiskální pomoc odvětvím zasaženým omezením prodeje a služeb.

Nečekaně zavřené obchody, hotely, restaurace a omezení dalších služeb znamenají pro ekonomiku negativní šok na straně nabídky. A právě to je podle Kapičky důvodem, proč ji patrně nevyřeší snížení úrokových sazeb, ke kterému přistoupila mimo jiné i Česká národní banka.

"Monetární politika je v situaci, kdy se jedná o nabídkový šok, relativně neúčinná. Není potřeba podporovat vyšší poptávku, protože problémem není ochota utrácet, ale to, že momentálně není za co. Takže snižování úrokových sazeb moc velký efekt mít nebude," míní Kapička.

"K poklesu ekonomické aktivity dochází kvůli tomu, že obchody jsou zavřené a dovolené zrušené, nikoliv proto, že by domácnosti nechtěly utrácet," vysvětlil Kapička. "V okamžiku, kdy epidemie koronaviru odezní a omezení skončí, se dá očekávat, že se ekonomická aktivita poměrně rychle navrátí na původní úroveň. Ačkoliv je v tuto chvíli jasné, že dojde k výraznému poklesu ekonomické aktivity a k recesi, je naděje, že recese bude relativně krátkodobá," dodal.

Účinnější by v současné situaci byla pomoc těm, kteří kvůli omezením mají největší ztráty. "Lepší odpovědí by byla cílená fiskální pomoc odvětvím, která budou nejvíce zasažena, a kde nebude možné propad produkce dohnat později," řekl Kapička. "Všechna ta neuskutečněná lyžovaní v Itálii jsou nenávratně ztracena, zatímco třeba nákupy oblečení, které se teď neuskuteční, lze jednoduše dohnat, až restrikce skončí," doplnil.

Srovnání současné situace například s finanční krizí z roku 2008 podle Kapičky nejsou na místě právě kvůli příčině problémů. "Tehdejší finanční krize se v jednom podstatném aspektu lišila, protože její příčiny byly na straně poptávky, zatímco v současnosti se jedná primárně o negativní nabídkový šok," uvedl Kapička. Nebezpečné podle něj bude, pokud se šok na straně nabídky přetaví do dluhové krize. "Ta by mohla problémy prohloubit a protáhnout," uvedl Kapička.